Kredyt i zdolność kredytowa

Gdy stajemy przed decyzją pożyczenia pieniędzy z banku, okazuje się, że może to nie być tak proste, jak się wydaje, a kredyty są udzielane na podstawie oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy. Na czym polega w takim razie posiadanie tej zdolności tak ważnej dla banku?

W czasach, gdy wciąż panuje kryzys gospodarczy, a w wielu rodzinach nie ma oszczędności i pieniędzy starcza tylko na podstawowe potrzeby, banki chcą się zabezpieczyć przed możliwością braku spłaty kredytu w terminie.

Istnieją opcje ustanowienia zabezpieczenia, na przykład w postaci hipoteki, ale bank przede wszystkim chce jeszcze przed podjęciem decyzji kredytowej upewnić się, że kredytobiorca posiada środki niezbędne , by co miesiąc regularnie spłacać raty kredytu.

Tak zwana zdolność kredytowa jest oceniana różnie, w zależności od banku i różne parametry są uznawane za priorytetowe.

Instytucja finansowa oferująca kredyty wyliczy nam, ile mamy wydatków stałych w ciągu miesiąca, jakie dochody przypadają na jednego członka rodziny, jakie posiadamy inne zobowiązania wobec banków tj. posiadane kredyty, pożyczki czy karty kredytowe. Dopiero na tej podstawie bank  czy też inna instytucja finansowa oceni naszą zdolność kredytową.

Warto więc przed zadbać o naszą zdolność kredytową przez procesem wzięcia pożyczki czy kredytu, przede wszystkim wyeliminujmy zbędne koszty, spłaćmy w miarę możliwości karty kredytowe oraz inne pożyczki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *